Oksijenli Ferdi Kurtarıcı Cumhuriyetimizin 100. Yılı İçin Hazırlanıyor

-A +A

2012 yılından bu yana hava tazeleme ve yaşam destek sistemleri üzerine çalışan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, ülkemizde yaşanan Soma faciasından sonra, acil durum kaçış maskeleri ve oksijenli ferdi kurtarıcıların yerli imkânlarla üretilmesi için AR-GE çalışmalarına başladı.

Sektöründe öncü ve tamamen yerli ürünler ortaya koyan MFA firması ile birlikte yerli imkânlarla üretilecek “Oksijenli Ferdi Kurtarıcı (OFK)” geliştirme çalışmalarında tarihi bir eşik daha geride bırakıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında gerçekleştirilen testlerde, OFK’da kullanılacak TUBITAK MAM tarafından üretilen kimyasal maddenin performans testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Tamamen yerli ve milli imkânlarla üretilecek ergonomik, taşınabilir ve modern ferdi kurtarıcılar ile ortam havasında zehirli gazların bulunduğu veya oksijen miktarının yeterli olmadığı durumlarda, acil kaçış sırasında kullanıcıya yeterli soluma havasının sağlanması amaçlanıyor.

Kritik Ar-Ge eşiğini geçen OFK’nın, Cumhuriyetimizin 100. Yılında ülkemize kazandırılması planlanıyor.

Ülkemizde yerli üreticisi olmayan ve Dünya’da da sayılı firma tarafından üretilen bu ürünlerin yerli ve milli imkânlarla üretilebilmesi ve ihtiyaç halinde hızlı bir şekilde tedarik edilebilmesi, ülkemiz için stratejik önem arz ediyor.

Fotoğraflar

Oksijenli Ferdi Kurtarıcı Cumhuriyetimizin 100. Yılı İçin Hazırlanıyor
07.03.2023